Jeseň klope na dreve: veľké jesenné upratovanie

Máme tu druhú časť nášho senného špeciálu v ktorom sa venujem jesenným prácam. V dnešnom diely sa pozrieme na veľké jesenné upratovanie.

V prvom diely jesenného špeciálu sme sa venovali hlavne záhrade. Dnes sa však pozrieme bližšie na váš domov a na to ako ho pripraviť na zimu.

Pred príchodom zimy by ste mali pripraviť aj váš dom či byt. Aj malé detaily vám môžu ušetriť kopec času a tiež peňazí. S príchodom prvých chladných dní by ste mali mať hlavne správne nastavené okná, pripravené kúrenie no zabudnúť nesmieme ani na poriadok.

Okná

Je na mieste skontrolovať všetky okná v dome alebo byte vždy na jeseň ešte pred chladnejším zimným obdobím. Môžete tým nie len ušetriť nejaké tie eurá, ale hlavne budete mať v dome príjemnejšie.

Niektoré okná majú možnosť nastavenie letného alebo zimného režimu. Jednoducho povedané ide o nastavenie tesnosti okna. Samozrejme počas chladnejších zimných dní chcete aby okná lepšie tesnili a nepúšťali tak do vášho domova chladný vzduch.

Vo väčšine prípadov sa da urobiť „prepnutie“ do zimného režimu veľmi jednoducho. Nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne nástroje a pri niektorých typoch okien dokonca nepotrebujete nič iné iba vaše ruky.

Okrem toho je dobré pred zimou ošetriť aj pohyblivé časti kovaní. Odporúča sa použiť napríklad vazelínu a vyhýbať sa silikónovým sprejom. Nezabudnite však, oknám si pred zimou dopriať aj poriadnu očistu.

Kúrenie

Ďalším krokom by mala byť kontrola kúrenia. Či už sa spoliehate na plyn, elektrinu či tuhé palivá mali by ste pred zimnou sezónou kúreniu venovať náležitú pozornosť.

Hlavne v prípade plynu a tuhých palív by ste nemali zabúdať na pravidelnú revíziu komína. A v prípade plynových kotlov aj na samotnú revíziu plynového kotla.

Pravidelné revízie kotlov sú pre ich vlastníkov povinnosťou zo zákona. V prípade porušenie zákonných povinností hrozia samozrejme aj sankcie. Ide však najmä o bezpečnosť vašej domácnosti. Len s pravidelnou revíziou totiž máte istotu, že vám a vašim blízkym nič nehrozí.

Nezabudnite však ani na radiátory. Skontrolujte, či sú odvzdušnené. Ak nie sú, vzduch bráni prúdeniu teplej vody v ňom a radiátor nekúri celou plochou. Pred radiátory nedávajte žiadny nábytok, ktorý by bránil priechodu tepla do miestnosti.

Dôležité aj samotné nastavenie radiátorov. Nové radiátory majú termostatické hlavice, ktoré radiátor vypínajú a zapínajú podľa teploty v miestnosti. Nezabudnite, že odporúčaná teplota v byte by sa mala pohybovať v závislosti od miestnosti od 18 do 22 stupňov Celzia.

Lapače prachu

Počas svojho života sa obklopujeme peknými a vo väčšine prípadov úplne zbytočnými vecami. Navyše po niekoľkých mesiacoch nič nerobenia sa tieto nádherné doplnky nášho domova stanú lapačmi prachu a vytvárajú iba ďalšie znečistenie.

Zvážte, ktoré vo vašom dome či byte skutočne musia byť a ktoré sú skôr iba gýčovou dekoráciou bez akékoľvek zmyslu.

Nezabudnite, že plyšové hračky sú zdrojom prachu a roztočov. Ak ich už nechcete vyhodiť mali by ste im pri jesennom upratovaní venovať tiež pozornosť.

Pri upratovaní však nezabudnite myslieť aj na izby vašich detí. Aj v nich sa ukrýva často neskutočné množstvo lapačov prachu. Podobne ako v prípade oblečenia aj v hračkách treba raz za čas urobiť poriadok.

Vytrieďte tie s ktorými sa vaše deti nehrajú alebo ktoré sú poškodené. Hračky, ktoré nie sú poškodené nemusíte vyhadzovať. Privítajú ich mnohé detské domovy či neziskové organizácie. Avšak pred tým, než ich tam odnesiete tak si overte či pre nich budú osožné.

Zbaviť by ste sa však mali napríklad rôznych plyšákov. Okrem prachu sú totižto aj rajom pre roztoče a iné malé zvieratká, ktoré môžu vašim deťom narobiť nemalé zdravotné problémy.

Elektronika

V našich domovoch však často ukrývame aj iné poklady. Veď prečo nemať niekde na povale napríklad sklad starých a mnohých prípadoch už aj nefunkčných elektrospotrebičov?

Starý mobil nemusíte vyhadzovať. Mobil môžete odovzdať mobilnému operátorovi. Elektroniku zasa na zberné dvory.

Elektroniku a napríklad kovové predmety viete odovzdať v zberných dvoroch. Pomôžete tak nášmu životnému prostrediu. Mnohá elektronika totiž obsahuje nebezpečné súčiastky. Takýto odpad nepatrí niekde do lesa. Staré a nepoužité mobily môžete zasa napríklad odovzdať mobilným operátorom.

A môže sa upratovať

Ak ste sa držali všetkých predchádzajúcich rád tak sa môžete veselo pustiť do upratovania. Až teraz je totiž váš domov pripravený na poslednú a rovnako dôležitú fázu.

Väčšiu starostlivosť pred prichádzajúcou zimou si však zaslúži aj vaša kuchyňa a tiež kúpeľňa. Vyberte všetko z kuchynskej linky a riadne poumývajte všetky poličky a nezabudnite ani na ten najťažšie prístupný kút. Podobne by ste sa mali dôkladne venovať aj vašej kúpeľni.

Nezabudnite vytepovať

Okrem upratovania a umývania by ste však nemali zabudnúť ani na ďalšiu podstatnú vec – vytepovať všetky koberce, sedačky či matrace.

Po lete sú určite poriadne zaprášené a aj keď ich pravidelne vysávate tak neodstránite všetky nečistoty. Navyše nie je nič príjemnejšia ako vôňa čerstvo vytepovaných kobercov, ktoré voňajú nie len čistotou. Budete ich mať ako nové a všetky návštevy vám budú na Vianoce závidieť.

Čas a peniaze

Ak ste sa dočítali až sem tak ste si možno uvedomili, že jesenné upratovanie vám zaberie v lepšom prípade niekoľko hodín v horšom možno dní. Navyše ak doma práve nemáte nekúpené napríklad tepovače tak aj nemalé výdavky.

Ušetrite si tak čas a ten radšej strávte so svojimi blízkymi a rodinou. Blížia sa Vianoce a tak si radšej objednajte naše služby. Váš domov prevedieme jesenným upratovaním a postaráme sa o to aby ste sa doma cítili ako v bavlnke.

Čas, ktorý tak ušetríte je k nezaplateniu a vy namiesto spomienok na nekonečné hodiny tepovania a umývania okien, budete mať spomienky na spoločný rodinný výlet do prírody či príjemnú lyžovačku.

Sme skutoční experti na upratovanie domácností aj firiem. Objednajte si naše profesionálne upratovacie služby ešte dnes a ušetrený čas venujte vašej rodine a priateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *